úterý 28. června 2016

Bagety

Výhoda nebo spíš vychytávka na mojí domácí pekárně je systémek na pečení baget nebo housek zkusila jsem obojí jenom jednou, ale i tak se o to zkušenost s Vámi podělím :-)



Recept na domácí bagety:

170 ml vlažné vody
250 g hladké mouky
55 g celozrnné mouky
1 polévková lžíce cukru

½ lžičky soli
¾ lžičky sušeného droždí

Vše nandám do pekárny a zapnu program na kynutí těsta. Až těsto vykyne rozdělím ho na válu na 4 stejně velké části. Z každé udělám akurátní váleček do nosítka co se umisťuje do pekárny. Lehce nařežu aby bagetky vypadaly opravdu francouzsky, potřu teplým plnotučným mlékem a na program drobné pečivo upeču v pekárně.


Roztomilost sama je to super a na 4 bagetky se to opravdu skvěle hodí.


Pokud nemáte vychytávečku v pekárně, dají se úplně stejně péct v troubě na 200 °C bez větráku cca 15 minut nebo do zlatova :-)
 

čtvrtek 23. června 2016

Pizza domácí

Pizzu má rád snad a kdo říká, že ne měl by si to pořádně rozmyslet a odpovědět ještě jednou. Začínala jsem na Hawai teď bych si ji nedala ni snad zadarmo :-P

Pak jsem měla období špenát a vajíčko, v každé pizzerii jí říkají jinak ...

A teď mě nejvíc baví margarita.

Ale doma jsem dělala sugo+ šunka + sýr

  • ½ lžičky cukru
  • 500 g polohrubé mouky nebo 550 g hladké mouky na pizzu + na posypání pracovní plochy
  • 5 lžic panenského olivového oleje
  • 1 lžička soli


Rozmíchám droždí s trochou vlažné vody a cukrem. Na teplém místě nechám vzejít kvásek.



V míse promíchám mouku, sůl, kvásek a olej. Postupně přilévám asi 300ml vlažné vody a propracovávám, až vznikne těsto.




Pak dám těsto na pomoučněný vál a důkladně hnětu, aby bylo pružné a nelepilo se.



Vytvořím bochánek, popráším moukou, přikryju čistou utěrkou a nechte kynout hodinu a půl až dvě hodiny, aby zdvojnásobilo ob­jem.


Tomu všemu se lze vyhnout pomocí domácí pekárny :-) naprogramováním na kynuté těsto :-)



Těsto vychází na 4 ultratenké pizzy. Já většinou mám dvě. Na válu pak každý vyválím a na tenkou placku. Pomocí válečku přeneseme na plech vyložený pečicím papírem.





Vytvarujte zvýšený okraj, těsto rychle poklaďte dobrotami podle zvoleného receptu nebo vlastní fantazie a ihned (aby těsto nezačalo znovu kynout) vložte do pořádně rozpálené trouby (Nejméně půl hodiny ji předehřívejte na 250°C.)


Sugo ala Nikol:



3 lžíce olivového oleje
4 stroužky česneku, nakrájené na plátky
3x 400g konzerva loupaných krájených rajčat
3 velké cibule, nakrájené nadrobno
sůl a čerstvě mletý pepř
sušené oregano
1-2 lžičky krupicového cukru
1 lžíce červeného vinného octa

V menším kastrůlku na rozehřátém olivovém oleji pomalu opékejte cibuli doměkka; trvá to asi 3 minuty. Vlijte rajčata a nechte je asi 20 minut dusit. Pak omáčku rozmixujte, protřete sítem, osolte, opepřete, dochuťte cukrem a octem a nechte svařit do hustší omáčky, která se bude dobře roztírat na pizzu.






Jakou pizzu máte rádi vy?

Dobrou Chuť!!!

úterý 21. června 2016

Bezinková śťáva


Byla jsem na návštěvě u Terky a Martina a naučila jsem se tam skvělou věc :-) a tu jsem si mohla i odvézt a aby to nebylo zprostředkované ode mě dnes vydám jejich postup i jejich fotky :-)


Výroba bezinkové šťávy:
Nic těžkého to opravdu není, avšak dobrým základem je najít kvetoucí bez, který není v dosahu silnice. Aby květy nebyly zaprášené.




Co dále budete potřebovat je:
cukr - 2,5 kg
kyselina citrónová - 30 g
voda - 1,7 l
květy bezu černého - 25 - 50 ks (podle velikosti a také chtěné výsledné intenzity bezinkové chuti)
nádoby do kterých vše nalijete (nejlepší jsou ty velikosti od okurek - cca 3,5 l).





Květy je nutné nejdříve ostřihat od hlavních stonků a pak teprve plnit do sklenic.



Poté se věnujeme cukrovému nálevu.
Do 1,7 l vody nalijeme do hrnce a začneme ohřívat, do vody postupně sypeme cukr a kyselinu citronovou a mícháme, dokud se vše nerozpustí.
Necháme přeskočit varem, vypneme ohřev a necháme trochu zchladnout. Posléze cukrovým nálevem přelijeme květy ve sklenici.



Hrdlo sklenice překryjeme pečícím papírem a upevníme buď gumičkou, nebo provázkem.



Necháme 5 dní louhovat.

Šťávu poté přelijeme přes plátýnko a oddělíme od květů, nalijeme do lahví a zahřejeme na 70°C,aby se sterilovaly.

Poté do hrdla lahve nalijeme trochu alkoholu a lahev ještě za horka zavíčkujeme.


Já se na ní teprve chystám, ale mám už na mále!!!!


Tak dobrou chuť!!!

pátek 17. června 2016

Houskové knedlíky

Houskové knedlíky



400 g hrubé mouky
20 g droždí (mám vyzkoušené i sušené)
lžička cukru
1 vejce
250 ml mléka
4 - 8 rohlíků
sůl


Rohlíky pokrájím na kostičky a nechám v troubě 5-7 minut sušit.

V misce rozmíchám droždí se lžičkou cukru na kašičku, přimíchám k němu část vlažného mléka a na teplém místě nechám kvásek vyběhnout. Jeden z mála případů, kdy se pekárna nezapíná J

Do mísy nasypu hrubou mouku, přidám vajíčko, vzešlý kvásek, sůl a postupně přidám zbylé mléko.

Vznikne poměrně řídké těsto, do kterého zapracuju houskové kostičky.

Z těsta vytvaruji dvě šišky, které nechám ještě asi 30 minut kynout v originálním receptu psali pod utěrkou, poté co se mi utěrka přilepila kynou jen tak :-)


A teď přijde "roztrojka":

Knedlíky vaříme tak jako tak 17 min a v polovině vaření je obrátíme.

První možností je dát knedlíky do osolené vroucí vody, to mě netěšilo, knedlíky ve vodě ještě nakynuly a popraskaly, byly nevzhledné a vodnaté.


Druhou možností, ale ne tak staročeskou je potravinářská folie, knedlík do ní normálně zabalím propíchám folii a dám vařit. Knedlíky měli perfektní tvar ale na povrchu byly hodně suché, ale dobré.





Třetí možností a podle mě nejlepší je bílé plátno, to namočím, vyždímu a potřu máslem, pak na něj dám knedlík a uvážu trošinku větší než je knedlík ve vodě dokyne, a vařím v půlce obrátím.



Knedlíky ihned po vyjmutí z vody propíchám ostrou vidličkou to kvůli tomu aby se nezdrcly.


Příloha ke svíčkové číslo 1 :-)




úterý 14. června 2016

Bilance

Už jsem stará na:

Hurá akce z rána na odpoledne
  • Ne pokaždé, ale někdy se prostě buransky těším domů a nechce se mi jít do hospody na skvělou večeři s kamarádkou, občas se prostě těším, až si doma budu obhospodařovat záhonek nebo sednu na terasu jen tak a nebudu muset nic
Holý záda
  • Mám ráda dlouhá trika a v zimě ještě radši košilky a tudíž když je po létě výprodej tílek já je nakoupím a nosím je celou zimu. Děsí mě představa že se ohnu nebo sednu a bude mi studenou, možná se to i pojí s ledvinovými příhodami, ale teplo je teplo!
Dostávání kosmetiky kterou nemám vyzkoušenou
  • Ano, opravdu už mám svůj krém na obličej (denní i noční), na ruce, na nohy ten požívám zřídka, i na zbytek těla. Taky už požívám jenom jedno mýdlo, které mi voní, s šamponem už taky moc neexperimentuju a jelení lůj mám ráda ten klasický od reginy. Co pak s tím když každé Vánoce dostanete krémy sice vonící, ale nejsou to ty vaše, vyhodit, to není ekologické, poslat dál, ale komu, co když už to má někdo jako já?
A na co rozhodně nejsem stará:
Vyzkoušení dětského hřiště
  • Ano přiznávám dělám to na tajňačku a většinou ve tmě, ale dělám a hrozně ráda se zhoupnu na houpačce nebo zatočím na kolotoči na dětském hřišti. Asi ve mně pořád dříme vzpomínka na radotínskou dřevěnou loď a dobrodružství a hry na ní, tak proč si to občas nepřipomenout. P.S. Na Božím daru je fakt pěkná prolejzačka ;-)
Buchtičky se šodó a krupicovou kaši
  • Myslím, že tohle mě nemůže nikdy přejít, kaše s kakaem a máslem trošku cukru a pokaždé jím každou půlku jinak, první půlku jím spořádaně hezky od kraje a užívám si kombinaci mléčné kaše s ještě práškovitým kakaem a troškou másla, tu druhou zběsile rozmíchám a rychle sním aby nikdo neviděl tu prasečinu J u buchtiček se mi občas stalo, že mě zklamalo šodó, ale to mě neodradí zkoušet dál !
Spadla lžička do kafíčka…
  • Ačkoli to neříkám na hlas a neposkakuji u toho, je to vždycky moje osmělovací říkanka, která mi běží hlavou při vstupu do vody, kromě bazénu, tak se leze po schůdkách. Ale do nádrže rybníka už když mám mokrá lýtka mi naskakují slovíčka. Když mám vodu pod zadek je to tady a věřte není to vůbec jednoduché se ani lehce nepohupovat, do rztmu veršů, ale bez říkanky si ramena nepotopím J

pátek 10. června 2016

Dětská deka

Taky se Vám občas stane, že něco tvoříte a ne a ne to dokončit?

Já takhle začala tuhle dětskou deku, když jsem se dozvěděla, že kamarádka je těhotná, chtěla jsem jí dát něco nevšedního a jedinečného, z čeho by měla radost a bylo by to super.

Naše dětské deky byly totiž ještě donedávna v Radotíně, a pamatuji si na ně. Deka je super, i když jako dospělí už si s ní přikryjete maximálně nohy ke kotníkům :-)

Teď už dost vzpomínání teď už je několik fotek.







pátek 3. června 2016

Bramboráky II.


Bramboráky miluje moje mamka, může se po nich utlouct a to myslím doslova. Když jsem jí vyprávěla, že jsem dělala bramboráky jako přílohu ke guláši odpověděla mi na to: "Gulášem si kazit bramboráky" Takže asi tak…

1 kg moučných brambor
2 polévkové lžíce mléka
2 vejce
3-4 lžičky sušené nebo čerstvé majoránky
4 velké stroužky česneku
sůl a pepř
6 polévkových lžic hladké mouky

Když mám libového uzeného masa, nakrájeného na malé kousky
olej nebo sádlo na smažení

Brambory pečlivě oloupu, omyju, osuším a pak do větší mísy nastrouhám brambory na jemném struhadle, když je toho pro celou hordu, tak v robotu.

Z nastrouhaných brambor pak rukou vymačkám a vodu a sliju. Osolím je a zakapu trochou mléka, aby mi moc nezhnědly. Přidám vejce, majoránku, česnek, podle chuti sůl a pepř a nakonec na zahuštění hladkou mouku. Směs důkladně promíchám na středně husté těsto.


Do pánve naliju olej, nechám ho rozpálit, kávovou lžičkou těsto to i ochutnám abych věděla jestli je to TEN Bramborák J a pak lžící dávám do pánve malé dávky na bramborák.

Opeču dozlatova na obou stranách.


Hotové bramboráky prokládám papírovými ubrousky. Nesnáším mastné bramboráky.

K tomu si otevřu pivíčko a mám se skvěle :-)